תפריט נגישות
X

מי מפחדת משלפוחית רגיזה?

שלפוחית שתן רגיזה (בלועזית Overactive bladder) הוא שמה של תסמונת נפוצה המהווה את אחת הסיבות המרכזיות לדליפת שתן בלתי רצונית בקרב נשים בכל קבוצות הגיל והינה בעלת השלכות תפקודיות, כלכליות וחברתיות משמעותיות.

א  א
14:48
15.3.15
מי מפחדת משלפוחית רגיזה?

אפשרויות הטיפול בתסמונת השלפוחית הרגיזה שונות ומגוונות. במידה שמזוהה סיבה ספיציפית הגורמת לתסמינים (כגון זיהום, אבנים וכו') יש לטפל בה תחילה.

  • הרחקת חומרים המגרים את שלפוחית השתן – קפאין, אלכוהול, מיצי פרי ומשקאות מוגזים עלולים להחמיר את תסמיני השלפוחית הרגיזה ומומלץ להפחית את כמותם ולבחון האם הדבר גורם להקלה. ניתן לחלופין לשתות מים, קפה נטול קפאין או חליטות צמחים במקום תה. ע"י ניהול יומן שלפוחית תוכלי לזהות מאכלים או משקאות נוספים העלולים לגרות את השלפוחית במקרה הספיציפי שלך ולהרחיקם מהדיאטה.
  • אימון השלפוחית – יתכן ששמת לב כי את הולכת לשרותים בכל הזדמנות רק מתוך החשש להיקלע למצב בו תחושי בדחף לתת שתן ולא תימצאי בקרבת שרותים. התנהגות כזו עלולה להחמיר את תסמיני השלפוחית הרגיזה כיוון שבהדרגה השלפוחית מאבדת את יכולתה לאגור שתן. הליכה לשרותים וריקון השלפוחית במרווחי זמן קבועים, גם כשלא מרגישים צורך לתת שתן, ובמקביל הימנעות ממתן שתן בין התרוקנות יזומה אחת לבאה אחריה משפרות את יכולת אגירת השתן ואת השליטה. מידי כמה שבועות תוכלי להגדיל מעט את מרווח הזמן שבין הטלות השתן ותיווכחי כי בהדרגה היכולת שלך להתאפק משתפרת.
  • טיפול תרופתי – קיימות מספר תרופות העשויות לסייע בנשים עם שלפוחית שתן רגיזה. מטרתן לדחות את הדחף הראשוני לתת שתן, להפחית את התכיפות במתן השתן ולמזער את תדירות ארועי הדליפה וחומרתם. התרופות מצריכות מרשם רופא ועלולות לעיתים לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמטופלות כגון יובש בפה או עצירות (אשר ניתנת להקלה בד"כ ע"י שינויים קלים בדיאטה או באמצעים לא תרופתיים).
  • הזרקת רעלן הבוטולינום (בוטוקס / דיספורט) לשלפוחית השתן – יכולה להתבצע דרך מכשיר הקרוי ציסטוסקופ, באלחוש מקומי, בהרדמה אזורית (דומה ל'אפידורל' בלידה) או בהרדמה כללית קצרה. השפעתה גורמת להרפיית שריר השלפוחית ולשיפור יכולתה לאגור שתן וכתוצאה מכך להקלה בתסמינים. יעילות הטיפול גבוהה (כ-80%) ונשמרת למשך 9 עד 12 חודשים. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה כעבור פרק זמן זה.
  • נוירומודולציה – קיימים אמצעים שונים שמטרתם להשפיע על הבקרה העצבית של שלפוחית השתן באמצעות דחפים חשמליים המועברים ע"י קוצב סוגרים המושתל בגב התחתון או ע"י מחולל דחפים חיצוני אשר מתחבר דרך מחט דקה למסלולו של עצב הטיביה ברגל ואשר דרכו עובר האות לאזור בגב התחתון המשפיע על פעולת הסוגרים.

מה בנוגע למוצרי ספיגה?

אנו כרופאים שואפים תמיד 'לתקן' את הבעייה ממנה סובלת המטופלת ובכך לשפר את איכות חייה. עם זאת, לא בכל הנשים הסובלות משלפוחית שתן רגיזה, בעיקר בדרגות הקשות, ניתן להשיג שליטה מלאה ואפס תקלות באמצעות טיפולים רפואיים. כאן נכנסים לתמונה אביזרי ספיגה יעודיים ומתקדמים כמו סדרת המוצרים של Depend. מוצרים אלו תוכננו במיוחד לספוג שתן ועם זאת להקנות מראה ותחושה של תחתונים. שימוש במוצרים אלו לצד הטיפולים הרפואיים לסוגיהם תורם לביטחון ולשלוות הנפש של הנשים הלוקות בתסמונת ומונע את הדאגה המתמדת מארועי דליפת שתן בלתי צפויים.