תפריט נגישות
X

אי שליטה על סוגרים – כל מה שצריך לדעת

כאן תוכלו למצוא תשובות לכל השאלות הנפוצות בנושא ניהול אורח חיים פעיל ורגיל עם בריחת שתן.
יש לכם שאלה שלא מצאתם כאן? צרו איתנו קשר ונציגנו ישמחו לסייע לכם.

בחירה לפי קטגוריה

אי שליטה בסוגרים - מידע בסיסי

מהי אי שליטה במתן שתן?

אי שליטה במתן שתן היא איבוד השליטה בשלפוחית השתן המובילה לדליפת בלתי רצונית של שתן. חוזר על עצמו. החדשות הטובות הן כי ניתן לטפל בכך, ואף לרפא מצב זה לחלוטין. התחיל/י בלימוד העובדות על אי שליטה במתן שתן, ומה ניתן לבצע על מנת למתן את התסמינים שלך.

מהי שכיחות התופעה של אי שליטה במתן שתן?

מאות אלפי אנשים מבוגרים בישראל סובלים מאי שליטה במתן שתן בדרגות חומרה שונות,  מסיבות שונות ובמנגנונים שונים כמו לדוגמא החלשות התמיכה בשלפוחית השתן והשופכה, תסמונת השלפוחית הרגיזה  (OAB), ועוד.. אם את/ה או מי מיקירייך סובלים מדליפת שתן, עליכם לדעת כי אינכם לבד. כ- 25 מיליון בני אדם ברחבי העולם סובלים מתופעה זו. בישראל, 1 מכל 3 מעל גיל 65 סובל מהתופעה.

התופעה שכיחה יותר בקרב אנשים מעל גיל 50, אולם היא עלולה לפגוע גם בצעירים יותר, במיוחד בנשים לאחר לידה. הן גברים והן נשים סובלים מאי שליטה במתן שתן.

אם גם את/ה סובל/ת מבעיה זו, שוחח/י עם הרופא שלך. אם תסתיר/י את דליפת השתן, תהיי/ה בסיכון להתפתחות פריחה, פצעים, זיהומי עור וזיהומים בדרכי השתן. כמו כן, את/ה עלול/ה למצוא את עצמך נמנע/ת מחברים ומשפחה בשל הפחד והמבוכה.

מה גורם לאי שליטה במתן שתן?

קיימות סיבות רבות לדליפת שתן. בחלק מהמקרים הגורם הוא חולשה ברקמות התומכות בשלפוחית השתן והשופכה ובמקרים אחרים הבעייה נובעת מפעילות יתר של השריר שבדופן השלפוחית. עם גורמי הסיכון לדליפת שתן נמנים הריון, לידה, כריתת רחם, סיבוכים מניתוח, בלוטת ערמונית מוגדלת ,שבץ מוחי או מחלות כרוניות כגון סוכרת, טרשת נפוצה או מחלת פרקינסון. מחלות אחרות הפוגעות בעצבי השלפוחית או בעמוד השדרה, מחלות ריאה כרוניות ומחלות רקמת החיבור גורמות אף הן לדליפת שתן.

האם אני יכול/ה להשתמש בתחבושות הגייניות לדליפת שתן?

לא, איננו ממליצים על כך. תחבושות הגייניות אינן מיועדות לספוג שתן ולהגן עלייך באותו האופן כמו המוצרים המודרניים לאי שליטה במתן שתן, דוגמת מוצרי  DEPEND®. סדרת  תחתוני DEPEND® for Women  או תחתוני  DEPEND® for Men מיועדת במיוחד להגנה על אנשים הסובלים מדליפת שתן. המוצרים עשויים מפולימרים בעלי כושר ספיגה גבוה המסוגלים לספוג כמות נוזלים גדולה יותר לצד חסימת ריחות.

מהו הקשר בין תסמונת המעי הרגיז לבין אי שליטה בסוגרים?

תסמונת המעי הרגיז מאופיינת בכאבי בטן או עוויתות בבטן ובשינויים בתפקוד המעיים, לרבות נפיחות, הצטברות גזים, שלשולים ועצירות.

לא ידוע באופן מדויק מה גורם לתסמונת המעי הרגיז.  בקרב הסובלים מתסמונת המעי הרגיז, השרירים המרפדים את המעיים עלולים לגרום להתכווצויות חזקות יותר וממושכות יותר מהרגיל, דבר הגורם למעבר מהיר של מזון דרך המעיים, תוך גרימת הצטברות גזים, נפיחות ושלשול. מאידך, עלולה להתרחש האטה של מעבר המזון, והצואה תהפוך לקשה ויבשה. הפרעות במערכת העצבים או במעי הגס עשויות אף הן לשחק תפקיד בתסמונת, תוך הגברת תחושת האי נוחות מהבטן הנמתחת בשל ריבוי גזים.

עבור רבים מהלוקים בה, תסמונת המעי הרגיז גורמת לתסמינים קלים בלבד שאינם משבשים את פעילויות חיי היומיום. עבור אחרים, תסמונת המעי הרגיז עלולה לפגוע באופן חמור באיכות החיים. מציאת המוצר הנכון להתמודדות עם אי שליטה בסוגרים עשויה לתרום רבות לביטחונם העצמי של הסובלים מתסמונת המעי הרגיז.

במקרה של תסמונת IBS קלה, נסו את תחתוני DEPEND® for Women או תחתוני  DEPEND® for Men, המציעים הגנה לרמה בינונית באמצעות סגנון "לבישה", בדומה לתחתונים רגילים.

מהי אי שליטה בהטלת צואה ומה גורם לכך?

אי שליטה בהטלת צואה היא אי יכולת לשלוט בתנועות המעיים, דבר הגורם לדליפת צואה מהרקטום באופן בלתי צפוי. אי שליטה בהטלת צואה נעה מדליפת צואה מקרית עד איבוד מוחלט על השליטה בהטלת צואה.

הן גברים והן נשים סובלים מבעיה זו, אם כי היא שכיחה יותר בקרב הנשים מאחר שבמהלך הלידה, עלולה להתרחש פגיעה בשרירים או בעצבים של פי הטבעת.  שכיחותה של בעיה זו גוברת עם הגיל בשל היחלשות השרירים השולטים בתנועות המעיים (שרירי הסוגר האנלי).

אנשים רבים נאלצים לשנות את פעילויותיהם החברתיות והגופניות, ואף את עבודתם, על מנת להתמודד עם הבעיה. עם זאת, שימוש במוצר הנכון להגנה על אי שליטה עשוי לתרום רבות להגברת ביטחונם העצמי של הסובלים מכך.

כיצד פועלת שלפוחית השתן?

הגוף אוגר את השתן בשלפוחית. במהלך הטלת שתן, שרירי השלפוחית מתכווצים על מנת להעביר את השתן לשופכה – צינור שנמצא מתחת לשלפוחית. במקביל, השרירים שנמצאים סביב השופכה נרפים ומשחררים את השתן. אי שליטה במתן שתן מתייחס למצבים שבהם יוצא שתן מהשלפוחית והשופכה ללא שליטה.

להלן הסוגים השונים של אי שליטה במתן שתן, לצד תסמינים וסיבות פוטנציאליות

אי שליטה במתן שתן בזמן במאמץ

· בריחת שתן בשל הפעלת לחץ על השלפוחית בעקבות עלייה פתאומית בלחץ התוך-בטני

· הביטוי לכך הינו דליפת שתן בעת התעטשות, שיעול, צחוק, התעמלות או הרמת חפצים כבדים

· הסיבות עשויות לכלול: שינויים גופניים לאחר לידה, היריון, מנופאוזה (חדילת הווסת והפסקת הפרשת ההורמון אסטרוגן מהשחלות), השמנת יתר ועוד

אי שליטה במתן שתן מתוך דחיפות

· צורך פתאומי ועז להטיל שתן – המלווה לעתים  בבריחת שתן בלתי רצונית

· ריקון שלפוחית  תכוף בשעות היום ו/או  יקיצה משינה מס' פעמים פעמים בלילה על מנת להטיל שתן

· הסיבות עשויות לכלול: פעילות יתר של השריר שבדופן השלפוחית, זיהומים  בדרכי השתן, חומרים המגרים את השלפוחית, שבץ מוחי, מחלות נוירולוגיות כגון מחלת פרקינסון או טרשת נפוצה

אי שליטה במתן שתן בשל דליפה

· דליפת שתן  מתוך מילוי יתר

· תחושה כי השלפוחית אינה מתרוקנת לעולם; לעתים זרם השתן חלש בלבד

· הסיבות עשויות לכלול: פגיעה ביכולת השלפוחית להתכווץ לשם התרוקנות, חסימה בשופכה, סוכרת

אי שליטה במתן שתן בשל תפקוד לקוי

· חוסר יכולת להגיע לבית השימוש בזמן

· הפרעה גופנית או פסיכולוגית שאינה מאפשרת להגיע לבית השימוש בזמן

· הסיבות עשויות לכלול: הגבלת ניידות, כאב בתנועה, תרופות, דלקת מפרקים

אילו הרגלי בריאות ואורח חיים עשויים להפחית את הסבירות לאי שליטה במתן שתן?

קיימים מספר דברים פשוטים שעשויים לסייע לך לשמור על בריאות השלפוחית ודרכי השתן, כמו למשל:
· הקפיד/י על הטלת שתן סדירה ואל תדחי את פעולת המעיים

· עקב/י אחר צריכת הנוזלים שלך

יש לשתות לפחות 6 עד 7 כוסות מים (250 מ"ל) ביום על מנת לשמור על בריאות השלפוחית. שתיית מים בכמות נמוכה יותר גורמת להגברת ריכוז השתן, דבר העלול לגרות את הרירית של השופכה והשלפוחית.

· הקדיש/י תשומת לב לתזונה

מרכיבים שונים בדיאטה  לרבות קפאין, אלכוהול, מאכלים ומשקאות חומציים (כגון עגבניות ופירות הדר), שוקולד, ממתיקים מלאכותיים, תבלינים חריפים ומשקאות מוגזים – עלולים לגרות את השלפוחית. הקדיש/י זמן להכיר מהם המאכלים והמשקאות הגורמים לך לדליפת שתן כדי שתוכל/י להסיר אותם מתזונתך.

· קח/י בחשבון את גורם המשקל

ירידה במשקל עודף בשיעור של 5% עד 10% עשויה לסייע בהפחתת הלחץ העודף המופעל על השלפוחית ועל השרירים הסובבים, ולעזור לשלוט על הדליפה.

· התאמנ/י בתרגילי רצפת האגן, הידועים בשם תרגילי קגל (Kegel ) , על מנת לחזק את השרירים העוזרים בשליטה על הטלת שתן.

מהו "יומן שירותים" ומדוע כדאי לי לנהל יומן זה?

במקרים רבים, ניתן לאמן את שלפוחית השתן להתרוקן במועד המתאים. אחד הכלים העיקריים לאימון השלפוחית הוא "יומן שירותים". יומן כזה יתן מענה לשאלות רבות על מצבה הבריאותי ודפוסי הפעולה של השלפוחית, וישרטט תמונה בסיסית של השליטה בשלפוחית, אותה תוכלי להציג בפני הרופא שלך.

אני חושב/ת שאני סובל/ת מאי שליטה במתן שתן. כיצד לדבר על כך עם הרופא שלי?

ראשית כל, הקדיש/י זמן להכיר את גופך ולהבין כיצד הוא פועל (במיוחד מערכת השתן שלך). למד/י מה נורמלי ומה חריג. כך תוכל/י לתת לרופא שלך מידע מדויק יותר.

אחת הדרכים הטובות ביותר היא לנהל יומן שירותים. לפחות מספר ימים טרם הביקור שלך, התחיל/י לרשום כמה נוזלים את/ה שותה ומתי את/ה שותה אותם, כמה פעמים את/ה מטיל/ה שתן ביום, מתי את/ה סובל/ת מאי שליטה ובאילו נסיבות (התעמלות, הרמת חפץ כבד, צחוק, וכו').

אם את/ה חש/ה מבוכה או קושי לדבר עם הרופא שלך, כתב/י את שאלותייך בבית לפני הביקור במרפאה. כאשר תגיע/י לביקור, הוציא/י את הדף והתחיל/י להקריא ממנו. נסי/ה גם להתאמן בהקראת השאלות בקול רם בהיותך לבד. הדבר יקל עליך בהצגת השאלות במהלך הפגישה עם הרופא. להלן דוגמאות לשאלות אפשריות:

· האם המאכלים והמשקאות שאני צורכ/ת עשויים לגרום לדליפת שתן?

· האם התרופות שלי עשויות  לגרום לדליפת שתן?

· מהם הטיפולים להחזרת השליטה בשלפוחית השתן? מהו הטיפול הטוב ביותר עבורי?

זכר/י כי פנייה לרופא עשויה להביא לשיפור ואף לריפוי בעיות של דליפת שתן. גם אם הטיפול  משפר את חומרת הבעייה אך אינו מרפא אותה לחלוטין, מעקב רפואי סדיר  עשוי לעזור לך לחוש רגוע/ה ובטוח/ה יותר. הצעד הראשון הוא לשוחח עם הרופא שלך ולקבל ממנו מידע רב ככל האפשר.

לחיות ולהתמודד נכון

יש לי חיים פעילים למדי, יש לכם עצות להתמודדות עם דליפת שתן בנסיעות?

כן. להלן מספר דברים פשוטים, בעזרתם תוכלו להיות תמיד מוכנה בכל מקום.
· החזיק/י מוצר ספיגה חלופי בתיק איפור אופנתי

· החזיק/י שקיות פלסטיק להשלכה

רכש/י את השקיות מהסוג הכהה על מנת להסוות את תכולתן, במקרה שתצטרכ/י לפנות אותן בנוכחות אנשים.

· החזיק/י מספר מוצרי ספיגה להחלפה למקרה חירום בתא הכפפות

אל תשכח/י לחדש את המלאי

· החזיק/י תיק עם כל המוצרים ההכרחיים בתא המטען של הרכב

· קבע/י לוח זמנים להחלפות סדירות

· הקפיד/י לקחת עמך מוצר ספיגה חלופי בפאוץ', בתיק ספורט או בתרמיל – כאשר את/ה יוצא/ת ללא ארנק

· אתר/י מראש היכן השירותים – במיוחד במקומות בהם את/ה מבקר/ת לעתים תכופות

המפתח הוא בתכנון מראש.

כיצד אוכל לשלוט בריח?

הדרך הטובה ביותר לשלוט בריחות היא לשלב היגיינה טובה עם ניקיון גוף כללי, לשתות מים בכמות מספקת ולהשתמש במוצרי ספיגה נקיים. יש להקפיד תמיד להשליך את המוצרים לתוך kמכל אטום. בעת נסיעה או שהייה בבית עם אנשים אחרים, יש להשליך כל מוצר ספיגה בשקית פלסטיק הניתנת לסגירה הרמטית. כמו כן, נסי/ה נטילת טבליות להפחתת ריח שתן כגון ויטמין C או תוספים המיועדים למטרה זו.  תוכל/י להפחית את ריח השתן גם באמצעות שתיית מיץ תפוחים, אגסים, דובדבנים או מיצים אחרים שאינם עשויים מפרי הדר. לבסוף, מאחר שקשה להתרשם מנוכחות ריח אישי,  נסי/ה למצוא אדם עליו את/ה סומכ/ת כדי שיאמר לך בכנות אם קיימת בעיית ריח.

כמה זמן עליי לתרגל עד שאחוש שיפור?

בהתאם לסוג חולשת השלפוחית ממנה את/ה סובל/ת, ייתכן כי תתחיל/י לחוש בתועלת מהתרגילים כבר לאחר מספר שבועות, וכעבור שמונה עד 12 חודשים, קיים סיכוי טוב כי תחוש/י  בהפחתת התסמינים או אף בהיעלמותם. גם אם התסמינים לא ייעלמו, התרגילים יכולים לשפר את מצבך ועם המוצרים המתאימים, תוכל/י להחזיר לעצמך את הביטחון העצמי שלך. ככל שתפעל/י בשלב מוקדם יותר, כך התוצאות תהיינה טובות יותר. מרבית האנשים ממתינים במשך זמן רב  מדי, ולגוף נדרש זמן על  מנת לשוב לשגרה הקודמת.   אנא היוועצ/י ברופא שלך בדבר מצבך הספציפי.

תרגילים לחיזוק רצפת האגן שיסייעו לכם להתמודד עם בריחת השתן

תרגילי קגל יסייעו לך לחזק את שרירי רצפת האגן. זהי/ה את שרירי רצפת האגן שלך בכך שתנסי/ה לעצור את זרם השתן. עלייך לכווץ שרירים אלה למשך 3 שניות, ולאחר מכן להרפות למשך 3 שניות. המטרה היא לבצע 10 תרגילי כיווץ/הרפיה בכל פעם. בצע/י שלושה סבבים  (30 תרגילים בסה"כ) מדי יום. היעזר/י ברופא או בפיזיותרפיסט/ית לרצפת האגן להוראות מדויקות יותר.

תרגילי קגל מחזקים את השרירים המשמשים אותך לעצירת השתן. חיזוק השרירים הללו יסייע לך להחזיק את השתן בשלפוחית השתן במשך פרק זמן ארוך יותר.

כן, התרגילים עוזרים לעתים תכופות, במיוחד לאנשים עם בעיות לחץ בשלפוחית. התייעצ/י עם הרופא שלך בדבר חולשת השלפוחית ממנה את/ה סובל/ת וכדי לברר מהם התרגילים הטובים ביותר עבורך.

כיצד להתמודד עם אי שליטה בסוגרים בעבודה?

· השתמש/י במוצר הנכון לאי שליטה בסוגרים

הפתרונות המודרניים לאי שליטה בסוגרים, כגון מוצרי  DEPEND® ,  מבוססים על שימוש בפולימרים בעלי כושר ספיגה גבוה המסוגלים לספוג שתן בכמות גדולה יותר ולספק הגנה משופרת. קו מוצרי DEPEND® מציע מגוון סגנונות ומוצרים המיועדים להתאים לצרכייך ולאורח חייך..

· הימנע/י ממשקאות מכילי קפאין וממשקאות מוגזים

הקפאין שבקפה או בתה הוא משתן ובנוסף לכך מגרה את שלפוחית השתן ומגביר את הצורך שלך להטיל שתן.

· לבש/י חליפות עסקים כהות

חליפה כזו תמיד תהיה אופנתית ותסתיר מגוון בעיות, לרבות כתמים קטנים.

· בצע/י תרגילים לשרירי רצפת האגן – אפילו בפגישות

תרגילי קגל  הינם שיטה לטיפול בדליפת שתן הנובעת  מלחץ. על מנת לבצע תרגילי קגל, עלייך לכווץ את השרירים המשמשים לעצירת זרם השתן. יש לכווץ את השרירים במשך שלוש שניות ולהרפות. חזר/י על כך שמונה עד 10 פעמים, לפחות שלוש פעמים בשבוע.

כיצד לדבר עם הקרובים אליי על אי שליטה בסוגרים?

תחילה בחר/י את הזמן והמקום המתאימים לשיחה. חפש/י סביבה שקטה ונוחה המאפשרת פרטיות ושיחה נינוחה. תכננ/י מראש מה ברצונך לומר. נסי/ה להסביר את אופי מצבך, מדוע הוא נוצר, כיצד הוא משפיע עלייך ואילו טיפולים את/ה מנסה.

אפשר/י ליקירייך לשאול שאלות. מומחים טוענים כי אנשים הסובלים מאי שליטה בסוגרים לרוב מגזימים בהערכת המבוכה או העצב שעלולים להיגרם לקרובים אליהם בעקבות הגילוי. עצם האמון המאפשר לך לספר להם עשוי לחזק את הקשר ביניכם.

אי שליטה בסוגרים – כיצד ליהנות משנת לילה טובה?

המפתח הוא בהכנה. פעל/י לפי השלבים שלהלן על מנת למנוע תאונות:
· הגביל/י את צריכת הנוזלים לפני השינה
נסי/ה לא לשתות נוזלים לאחר השעה 6 בערב.

·  הימנע/י ממאכלים ומשקאות המגרים את השלפוחית
באלה נכללים קפאין, אלכוהול, מאכלים ומשקאות חומציים (כגון עגבניות ופירות הדר), שוקולד, ממתיקים מלאכותיים, תבלינים חריפים ומשקאות מוגזים.

· הקפיד/י על ריקון כפול לפני שינה – במלים אחרות, רוקנ/י את השלפוחית פעמיים לפני השינה

· בצע/י תרגילים לשרירי רצפת האגן (Kegel)

· פנה/י לרופא על מנת לטפל בסיבה לבעיית השליטה בסוגרים

· השתמש/י במוצר הנכון לאי שליטה בסוגרים

המוצרים המודרניים לאי שליטה בסוגרים, כגון מוצרי  DEPEND® , מבוססים על שימוש בפולימרים בעלי כושר ספיגה גבוה המסוגלים לספוג כמות נוזלים גדולה יותר ולספק הגנה משופרת. קו מוצרי DEPEND® מציע מגוון סגנונות ומוצרים המיועדים להתאים לצרכייך ולאורח חייך.

כיצד אוכל למנוע תאונות ולהתמודד עמן?

שלפוחית מוחלשת או רגיזה אינה אמורה למנוע ממך לחיות את חייך. תוכל/י לנקוט צעדים למניעת תאונות, או להתמודדות דיסקרטית עמן כאשר הן בכל זאת מתרחשות.

· עשי/ה שינויים פשוטים

· הקפיד/י על כך שהדרך לשירותים תהיה פנויה ומוארת היטב בלילה, למקרה הצורך.

· לבש/י בגדים שנפתחים בקלות.

· רוקנ/י את השלפוחית לפני שינה, פגישה חשובה או נסיעה.

· השתמש/י במוצר הנכון לאי שליטה בסוגרים.

קו המוצרים של DEPEND® מציע מגוון סגנונות ומוצרים המיועדים להתאים לצרכייך ולאורח חייך.

· מזעור ריחות

במקרה של תאונה, ריח עלול להיות אחד החששות הראשונים שלך. אף על פי שלא תוכל/י למנוע אותו לחלוטין, תוכל/י להגביל אותו.  ראשית, הקפיד/י על שתייה מספקת. ככל שהשתן מרוכז יותר, כך ריחו חזק יותר. בנוסף לכך, שקל/י נטילת טבליות המנטרלות ריח שתן, כגון ויטמין C או תוספים המיוצרים למטרה זו.  תוכל/י להפחית את ריח השתן גם באמצעות שתיית מיץ תפוחים, אגסים, דובדבנים או מיצים אחרים שאינם עשויים מפרי הדר.

· שתייה מספקת

עלייך לשתות לפחות 6 עד 7 כוסות מים (250 מ"ל) ליום על מנת לשמור על בריאות השלפוחית. שתיית מים בכמות נמוכה יותר גורמת להגברת ריכוז השתן, דבר העלול לגרות את הרירית של השופכה והשלפוחית.

· הקפדה על תזונה

מאכלים רבים – לרבות קפאין, אלכוהול, מאכלים ומשקאות חומציים (כגון עגבניות ופירות הדר), שוקולד, ממתיקים מלאכותיים, תבלינים חריפים ומשקאות מוגזים – עלולים לגרות את השלפוחית. הקדיש/י זמן על מנת ללמוד מהם המאכלים והמשקאות המעודדים דליפת שתן והסיר/י אותם מתזונתך.

חיזוק שרירי רצפת האגן

אם תלמד/י לזהות את שרירי רצפת האגן שלך ולהפעיל אותם בנפרד, תוכל/י להפיק תועלת רבה מתרגילי רצפת האגן המכונים תרגילי קגל (Kegel).  ניתן לבצע תרגילי קגל בכל מקום, מבלי שמישהו יבחין בכך. באמצעות תרגול פשוט תוכל/י לחזק את שרירי רצפת האגן  – וכך להפחית בתחושת הדחיפות, בצורך בהטלת שתן תכופה ובשכיחות התאונות.